مخاطب شناسی یکی از مهمترین مباحث در مهارت فن بیان و سخنرانی است.

یکی از اولین سوالاتی که در هر ارتباطی می بایست از خودمان بپرسیم این سوال است:

مخاطبان ما چه کسانی هستند؟

در این ویدئوی آموزشی به اهمیت مخاطب شناسی در فن بیان و سخنرانی پرداخته ایم.

متن این ویدئو را در زیر بخوانید:

به نام خداوند بخشنده مهربان
سلام عرض می کنم خدمت یکایک شما دوستان عزیزم. امیدوارم که حالتان خوب باشد.
بنده علی رضوانی تبار (کلیک کنید) هستم. مدیر باشگاه مهارت اوج مدرس و مربی فن بیان ومهارت های ارتباط کلامی. امروز و در این فایل ویدئویی قصد دارم که در رابطه با یک مسئله بسیار مهم و با اهمیت با شما صحبت بکنم. مسئله مخاطب شناسی در فن بیان و سخنوری.
برای توضیح این مبحث می خواهم صحبتم را با یک مثال آغاز کنم. فرض بکنید که شما می خواهید در رابطه با یک موضوع خاص برای افراد مختلف صحبت بکنید. به عنوان مثال می خواهید در رابطه با ضرر های سیگار کشیدن برای مخاطبان خودتان یک سخنرانی داشته باشید. اگر مخاطبان شما دانش آموز باشند یا اگر دانشجو باشند یا اگر یک جامعه پزشکی باشد یا یک سری از بانوان خانه دار باشند، آیا شما برای همه این گروه ها به یک شکل صحبت می کنید؟ قطعاً جواب شما منفی است. چرا؟ چون هر کدام از این افرادی که برای شما نام بردم، ویژگی های خاص خودشان را دارند. در بحث مخاطب شناسی شما باید این سؤال را از خودتان بپرسید که مخاطب من چه کسانی هستند؟ این سؤال، که یک سؤال هست در نگاه اول، به چندین بخش تقسیم می شود.مثل اینکه بگوییم مخاطبان ما چه سنی دارند؟ یا اینکه مخاطبان ما آقا هستند یا خانم هستند یا ترکیبی از آقایان و خانم ها؟ اگر ترکیبی از آقایان و خانم ها هستند، کدام یک تعدادش بیشتر است؟ خانم ها حضورشان وزن بالاتری دارد یا آقایان؟ مخاطب ما په تحصیلاتی دارد؟ سطح دانش این مخاطبان در چه حدی است؟ آیا دانش آموز هستند؟ آیا مدرک لیسانس دارند؟ آیا دکتر هستند؟ اگر دکتر هستند، دکتر رشته های فنی هستند یا دکتر پزشکی هستند؟ همه اینها سؤال هایی هست که شما باید قبل از صحبت خودتان از خودتان بپرسید و در رابطه با مخاطبان خودتان اطلاعات کسب بکنید و حتماً هر وقت می خواهید یک سخنرانی فوق-العاده داشته باشید، سعی بکنید مطالعه بکنید در رابطه با مخاطبان خودتان؛ چراکه در نهایت ای مخاطبان هستند که قرار هست شما را قضاوت بکنند و نتیجه نهایی سخنرانی شما را مشخص بکنند.
این فایل مقدمه ای بود بر یکسری فایل ویدئویی در بحث بسیار مهم مخاطب شناسی. در فایل های بعدی در رابطه تک تک این سؤالاتی که به شما گفتم، بحث خواهیم کرد و به می گویم که چه نکاتی را برای هرکدام از این سؤالات باید رعایت بکنید.
امیدوارم که از این به بعد با دیدن این فایل ویدئویی همیشه در صحبتتان بیش از پیش به مخاطبان خودتان توجه بکنید و در رابطه با آنها اطلاعات کسب بکنید. امیدوارم که همیشه در اوج باشید. تا فایل بعدی با همه شما خداحافظی می کنم.

MP4 download icons

مطالب پیشنهادی به شما: