محل زندگی مخاطبان اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار ما قرار می دهد، ما در سخنرانی خود می توانیم از موضوعات مربوط به محل زندگی مخاطبان نظیر مشاهیر، جاذبه های گردشگری، آداب و رسوم و... استفاده کنیم و از این راه بر افزایش گیرایی سخنرانی خود بیافزاییم. پس یکی از مهم ترین سوالاتی که می بایست در رابطه با مخاطبان خود بپرسیم این است که:

محل زندگی مخاطبان ما کجاست؟

متن این ویدئو را در زیر بخوانید:

به نام خداوند بخشنده مهربان
سلام می کنم خدمت به همه شما دوستان عزیزم. امیدوارم که زمانی که این ویدئو را تماشا می کنید حالتان خوب باشد و پر از انرژی باشید.
بنده علی رضوانی تبار (کلیک کنید) هستم مدیر باشگاه مهارت اوج و مدرس فن بیان و مهارت های ارتباط کلامی.
می خواهم به یکی دیگر از ویژگی های مخاطبان که خیلی مهم هست در مبحث مخاطب شناسی، بپردازم؛ آن هم محل زندگی یا محل تولد مخاطبان هست. به این نکته توجه کنید: زمانی که شما برای افرادی که متعلق به یک شهر خاص هستند، صحبت می کنید، حتماً باید ویژگی های آن افراد را مدنظر قرار بدهید. آداب و رسوم آنها را مورد توجه قرار دهید و همچنین می توانید از نکاتی که مرتبط به آن شهر هست، به خوبی استفاده کنید؛ به عنوان مثال می توانید از مشاهیر آن شهر در صحبت خودتان استفاده کنید و به بزرگی یاد کنید. می توانید از آداب و رسوم آنها در صحبت خودتان بهره بگیرید یا نام غذاهای آنها را ببرید. همچنین و می توانید از لهجه و گویش مخاطبان خودتان استفاده کنید و یک نقطه مشترک بسیار خوب بین خودتان و آنها ایجاد کنید. من خیلی وقت ها از این نکته در اجراها و سخنرانی های خودم استفاده کردم و نتایج بسیار خوبی را گرفتم و خیلی سریع مخاطبان بازخورد بسیار خوبی را نسبت به صحبت من نشان دادند. پس به این موضوع توجه داشته باشید؛ زمانی که شما می خواهید برای افراد خاص از یک شهر مشخص با آداب و رسوم و ویژگی های مختص خودشان و مختصات فرهنگی خاص خودشان صحبت کنید، یک فرصت استثنایی در اختیار شما قرار گرفته تا با هدف قرار دادن آنها، یک نقطه مشترک با مخاطب خودتان ایجاد کنید و خیلی زود رابطه بسیار قوی با آنها برقرار کنید. امیدوارم که با بکار بستن نکاتی که خدمتتان عرض کردم، در ارتباط های کلامی همیشه در اوج باشید تا فایل بعد با همه شما خداحافظی می کنم.

MP4 download icons

MP3 download icons