یکی از مشخصه هایی که می بایست در مورد مخاطبانمان مورد توجه قرار دهیم جنسیت مخاطب است.

در واقع ما باید به این سوال ها پاسخ دهیم:

مخاطبان ما چه خانم هستند یا آقا؟ یا هر دو؟

در این ویدئوی آموزشی به اهمیت توجه به جنسیت مخاطبان در مبحث مخاطب شناسی پرداخته ایم.

متن این ویدئو را در زیر بخوانید:

به نام خداوند بخشنده مهربان
سلام می کنم خدمت همه شما دوستان و همراهان و مخاطبان فرهیخته و عزیزم. امیدوارم که حالتان خوب باشد. خیلی ممنون متشکرم که دارید این فایل ویدئویی را تماشا می کنید.
بنده علی رضوانی تبار (کلیک کنید) هستم. مدیر باشگاه مهارت اوج. مدرس و مربی فن بیان ومهارت های ارتباط کلامی. در این فایل قصد دارم در رابطه با یکی دیگر از ویژگی هایی که درهنگام صحبتمان در رابطه با مخاطبان باید به آن توجه بکنیم، صحبت بکنم. این ویژگی چیزی نیست جز: جنسیت مخاطبان.
حتماً باید این موضوع را به آن توجه کنیم که مخاطبان ما خانم هستند یا آقا؟ چرا؟ چون که نگاه مخاطبان ما اگر آقا باشند، کاملاً متفاوت است با زمانی که مخاطبان ما خانم هستند.
آقایان کل نگر هستند درحالی که خانم ها جزءنگر. آقایان نگاه منطقی به مسائل دارند اما خانم ها نگاه احساسی. باید این را در نظر بگیرید: زمانی که می خواهید برای مخاطبانی که از هردو جنس، یعنی هم آقا و هم خانم هستند صحبت بکنید، ببینید وزن کدام یک از جنسیت ها بالاتر است. اگر خانم ها اکثر مخاطبان ما را تشکیل می دهند، باید بیشتر مثال ها و صحبت هایمان به سمت مثال هایی باشد که خانم ها می پسندند در عین حالیکه تأکید می کنم نباید مخاطبان آقای خودمان را از دست بدهیم. و برعکس اگر آقایان بیشتر هستند، بیشتر مثال هایمان به سمت آقایان باشد در عین حالیکه توجه خودمان را از خانم ها بر نمی داریم.
یکی از مطالبی که جنسیت در آن خیلی تأثیر دارد، مثال هایی هست که ما برای مخاطبانمان می زنیم. به عنوان مثال وقتی که می خواهیم در رابطه برای خانم ها مثال بزنیم، اگر مثالمان به سمت یک نوزاد باشد یا یک بچه باشد، خانم ها خیلی بهتر نسبت به آن عکس¬العمل نشان می دهند. به واسطه روحیه احساسی تری که دارند. یا زمانی که می خواهید برای خانم ها یک مثال خوب بزنید، می توانید از طلا و جواهرات صحبت بکنید. درحایکه برای آقایان صحبت از ماشین های روز دنیا جذاب تر خواهد بود یا اینکه در رابطه با فضای کسب و کار و افزایش درآمد صحبت بکنید.
پس در نظر داشته باشید جنسیت مخاطبان به شدت روی فضای صحبت شما تأثیر خواهد گذاشت و از این به بعد جنسیت مخاطبان خودتان را مورد بررسی قرار بدهید و زیر یک ذره بین بگذارید که صحبت شما تأثیر گذاری بیشتری داشته باشد. امیدوارم که همیشه در اوج باشید با همه شما خداحافظی می کنم.

MP4 download icons

MP3 download icons