این آموزش صوتی را در زیر بشنوید:

 

 

 متن این فایل صوتی را در زیر بخوانید:

متن 11099

به نام خداوند بخشنده مهربان. 

سلام وقت شما بخیر مخاطبان عزیز باشگاه مهارت اوج.بنده علی رضوانی تبار (کلیک کنید)  هستم مدرس و مربی فن بیان ومهارت های ارتباط کلامی.
امروز هم می خواهم با تقدیم یک فایل صوتی در رابطه با اشتباه های رایج در سخنرانی چند دقیقه ای را همراه شما باشم. در این فایل می خواهیم در رابطه با استفاده بیش از حد از کلمات خارجی که یک اشتباه هست، صحبت بکنیم. یکی از اشتباه های بسیار رایج که حتی برخی از بهترین سخنرانان هم به آن مبتلا هستند، استفاده بیش از حد از کلمات خارجی است. زمانی که از این کلمات استفاده می کنیم، خودمان را باید جای مخاطبمان بگذاریم که معنی این کلمات را نمی داند. چه حسی به ما دست می دهد؟ قطعاً انرژی و تمرکز خودمان را برای گوش دادن به ادامه صحبت از دست می دهیم. حواسمان باشد ما تنها زمانی مجاز به استفاده از کلمات خارجی هستیم که مطمئن باشیم مخاطب ما معنای آنرا می داند و کاملاً درک می کند در غیر این صورت حتماً باید معنی کلمه و مفهوم کلمه مدنظر خودمان را از آن کلمه بیان بکنیم. اگر از کلمه خارجی استفاده بکنیم که مخاطب ما معنی آنرا نمی داند، این موضوع باعث می شود که تمرکز مخاطب از بین برود و ذهنش تنها درگیر پیدا کردن معنی آن کلمه باشد و از این بدتر اینکه از آن لحظه به بعد هر مطلب مرتبط با آن کلمه برای مخاطب ما گنگ خواهد بود و مخاطب نمی تواند مطلب را به راحتی دریافت بکند.
پس حواسمان باشد زمانی که یک کلمه خارجی را بیان می کنیم، باید معنی آنرا کنارش بگوییم که مخاطب دچار مشکل نشود. حتی اگر مطمئن هستیم که همه مخاطبان این را می دانند، باز بهتر هست که کنارش معنی آنرا بیان بکنیم که اگر احیاناً کسی در بین مخاطبان ما این معنی را نمی دانست، دچار مشکل نشود. یک تفکر اشتباه دیگر هم در رابطه با استفاده از کلمات خارجی این هست که بعضی ها فکر می کنند اگر از کلمات خارجی استفاده کنند، باعث می شود که مخاطب را جذب بکنند و باسواد تر جلوه بکنند. اما اصلاً اینطور نیست و حتی ممکن است که سخنران به خودنمایی متهم بشود. پس از این لحظه به بعد که شما این فایل صوتی را گوش دادید، انشاءالله در سخنرانی خودتون در کنار هر کلمه خارجی که استفاده می کنید، به هر زبانی، حتماً معنی آنرا بیان کنید تا مخاطب شما دچار سردرگمی نشود. امیدوارم که همیشه در اوج باشید. تا تقدیم یک فایل دیگر، از حضور همتون خداحافظی می کنم.

MP3 download icons