در بسیاری از سخنرانی مشاهده می شود که سخنران مطالب خود را متناسب با زمان سخنرانی خود تنظیم نکرده است. گاهی مطالب بیش از حد نیاز می باشد و گاه مطالب قبل از اتمام زمان سخنرانی پایان می یابد. در این آموزش قصد داریم در رابطه با این اشتباه رایج سخنرانی یعنی عدم تناسب مطالب با زمان سخنرانی، بپردازیم.

این آموزش صوتی را در زیر بشنوید:

متن این فایل صوتی را در زیر بخوانید:

کد مطلب:2-11094

به نام خدا 

سلام می کنم خدمت همه شما دوستان گرانقدر. بنده علی رضوانی تبار (کلیک کنید) هستم، مدیر باشگاه مهارت اوج و مدرس فن بیان، سخنوری و مهارت های ارتباط کلامی. 


امروز می خواهیم به اشتباهی دیگر از سری اشتباهات رایج در سخنرانی بپردازیم. در بسیاری از سخنرانی های دیده می شود که مطالب قابل ارائه با زمان سخنرانی تطابق ندارد و متناسب آن زمان نیست که بیشتر هم دیده می شود که مطالب بیش از زمان سخنرانی تهیه و تدوین شده است. در این حالت اگر شما بخواهید از مطالب عبور کنید و به بخشی از آن مطالب نپردازید، مخاطب حس خوبی نسبت به صحبت های شما نخواهد داشت و احساس می کند که بخشی از سخنرانی را از دست داده است. اگر بخواهید به صورت سریع به آنها بپردازید که کل مطالب را پوشش بدهید، حق مطلب ادا نخواهد شد و کیفیت انتقال مفهوم کاهش پیدا می کند. نقطه مقابل این موضوع کم بودن مطالب نسبت به زمان هست که نشان دهنده عدم تسلط سخنران بر موضوع خواهد بود و خیلی وقت ها یک چنین صحبت هایی از مخاطبان شنیده می شود که سخنران آنطوری که شایسته بود خودش را آماده نکرده بود، سخنران دستش پر نبود و از این دست صحبت ها. پس برای سخنرانی ما باید به این موضوع دقت بکنیم که مطالبمان دقیقاً متناسب با زمان سخنرانی مان باشد که نه مطالب را کم ارائه بدهیم و نه مطالب بیش از زمان مورد نظر باشد که قطعاً این موضوع همراه هست با تحسین و تشویق مخاطبان. خیلی ممنون و متشکرم. تا فایل بعد و پرداختن به یک اشتباه رایج دیگر در سخنرانی، با همه شما خداحافظی می کنم. در اوج باشید.

MP3 download icons