در بسیاری از سخنرانی ها دیده می شود که سخنران ها در حال ارائه ی یک سخنرانی از پیش طراحی شده هستند که هیچ به روز رسانی و تغییر خاصی برای مخاطبان آن برنامه لحاظ نگردیده است؛

در این آموزش قصد داریم به این اشتباه رایج در میان سخنران ها بپردازیم.

این آموزش صوتی را در زیر بشنوید

متن این فایل صوتی را در زیر بخوانید:

به نام خداوند بخشنده مهربان  

سلام می کنم خدمت همه شما مخاطبان عزیز و گرانقدر باشگاه مهارت اوج. بنده علی رضوانی تبار (کلیک کنید) هستم، مدیر باشگاه مهارت اوج ،مدرس فن بیان، سخنوری و مهارت های ارتباط کلامی.
در این فایل می خواهم در رابطه با یکی از اشتباه هایی که سخنرانان انجام می دهند و آن عدم آماده کردن مطالب به صورت دقیق قبل از سخنرانی هست، صحبت بکنم. خیلی وقت ها می بینیم بسیاری از سخنرانان یک سخنرانی از پیش تعیین شده برای خودشان آماده کردند و هرجایی می خواهند بروند، از این فایل ها استفاده می کنند و اصلاً به فضای برنامه توجهی ندارند و فقط و فقط همان فایل های آماده شده را ارائه می کنند. چند تا مشکل اینجا پیش می آید: یک اینکه مطالب به صورت دقیق برای آن برنامه تهیه نشده است و این را مخاطب کاملاً متوجه می شود و حس خوبی را بهش دست نمی دهد یا اگر بخواهم دقیق تر بهش بپردازم در نقطه مقابل اگر شما نشان دهید که این مطالب فقط و فقط برای این برنامه، تهیه شده مخاطب حس خوبی بدست می آورد؛ پس دست کم آن حس خوب مخاطب را از دست خواهید داد. مطلب بعدی که یک درجه از حالت قبل بدتر هست این است که سخنران حتی خودش هم به صورت دقیق نسبت به مطالبی می خواهد بگوید، آماده نیست؛ به این معنا که یک سری اطلاعات را گردآوری کرده و نظام ارائه این مطالب را به صورت دقیق در ذهن خودش نچیده است و موقع صحبت دچار پراکندگی در افکار و در کلامش می شود. پس حتماً باید برای ارائه یک سخنرانی خوب، مطالبتان را به صورت دقیق از صفر تا صد کاملاً مشخص و اینکه بدانید از چه مرحله ای به چه مرحله می خواهید بروید، آماده کرده باشید تا در موقع صحبت کردن مخاطب کاملاً حس بکند که شما با آمادگی صد در صد برای او درحال سخنرانی هستید. خیلی ممنون و متشکرم. تا فایل بعدی با همتون خداحافظی می کنم.