•  استاد عرضم این بود که واقعاً در صحبت در جمع مشکل دارم. یعنی استرس زیادی دارم. این حالت هم که سراغم می آید، خودم می دانم که دهانم خشک می شود و باید همیشه آب کنارم باشد. آن هم وقتی استرس می آید سراغم و می خواهم در جمع صحبت کنم یا در دانشگاه می خواستم ارائه بدهم این حالت می آمد سراغم. می خواستم بدانم که راهکاری دارید که به بنده پیشنهاد بدهید و من این مشکل را رفع کنم
    آقای ادیبی از ارومیه
  • 1

فایل صوتی پرسش و پاسخ را اینجا بشنوید...

YQMP3

MP3 download icons

متن این پرسش و  پاسخ را در زیر بخوانید:

استاد عرضم این بود که واقعاً در صحبت در جمع مشکل دارم. یعنی استرس زیادی دارم. این حالت هم که سراغم می آید، خودم می دانم که دهانم خشک می شود و باید همیشه آب کنارم باشد. آن هم وقتی استرس می آید سراغم و می خواهم در جمع صحبت کنم یا در دانشگاه می خواستم ارائه بدهم این حالت می آمد سراغم. می خواستم بدانم که راهکاری دارید که به بنده پیشنهاد بدهید و من این مشکل را رفع کنم.

به نام خدا سلام عرض می کنم خدمت دوستان عزیزم و یک سلام ویژه خدمت آقای ادیبی و سؤال بسیار خوبی که پرسیدند و این سؤال، سؤال بسیاری از افراد هست که با این مشکل رو به رو هستند و همیشه دنبال راه حل بوده اند. من در بسیاری از کلاس هایم دوستانم از بنده می پرسند که وقتی ما دهانمان خشک می شود موقع صحبت کردن، باید چه کاری انجام بدهیم؟ قبل از هر چیزی باید بدانید که این خشک شدن دهان به خاطر تشنگی نیست. این خشک شدن دقیقاً به خاطر استرس هست همانطوری که آقای ادیبی هم در صحبت هایشان مطرح کردند که وقتی من استرس می گیرم دهانم خشک می شود. چندتا راهکار وجود دارد البته راهکار ها بسیار زیاد هست که من در این فایل سعی می کنم تعدادی از آنها را خدمت شما عرض بکنم. اولین کار و راحت ترین کار این است که شما به همراه خودتان آب ببرید و سعی بکنید قبل از صحبتتان و در هنگام صحبتتان از آب استفاده بکنید که دهانتان از حالت خشکی خارج بشود. اما این آب باید ولرم باشد! دقت بکنید که آب سرد و آب داغ شرایط را بدتر بکند. سعی بکنید مقداری آب در دمای محیط همراهتان باشد و اگرهم آب سردی هم برای شما می آورند، سعی بکنید قبل از اینکه آن آب سرد را بنوشید مطمئن باشید که دمای آب پایین آمده که هم باعث خشک تر شدن دهانتان نشود و هم به تارهای صوتیتان آسیب وارد نکند. نکته دیگری هم که باید بدانید این هست که افزایش کافئین در بدن ما باعث می شود که خشکی دهان ما بیشتر بشود. پس با این مقدمه می خواهم خدمتتان عرض بکنم که خوردن چای، قهوه و تمامی مشتقات قهوه به دلیل اینکه کافئین بالایی دارد باعث می شود که خشکی دهان شما بیشتر شود. پس حتماً دقت بکنید برای تر کردن دهان خود از چای و قهوه استفاده نکنید چون در طول مدت صحبتتان باعث می شود که دهانتان خشک تر بشود. نکته بعدی که می تواند به شما کمک بکند، تحریک غده های بزاق هست. چطوری این کار را انجام بدهیم؟ می توانیم با خوردن آب نبات قبل از سخنرانی بویژه آب نبات هایی که ترش مزه هستند مانند آب نبات هایی با اسانس لیمو. این غدد را تحریک بکنیم که بزاق دهان را نسبت به قبل بیشتر ترشح بکند. کاری دیگری می توانید انجام بدهید این هست که زبانتان را به سقف دهانتان سایش بدهید که این کار باعث تحریک غده بزاق می شود که بزاق بیشتری در دهانتان ترشح خواهد شد و خشکی دهانتان کمتر می شود. راهکار بعدی این هست که بجای تنفس از دهان، تنفس از بینی داشته باشید. حتماً این را تجربه کرده اید که وقتی بینیتان گرفته و مجبورید از دهانتان نفس بکشید، بعد از چند دقیقه دهانتان خشک می شود. دقیقاً به همین دلیل توصیه می کنیم که سعی بکنید عادت کنید که همیشه از طریق بینی نفس بکشید تا خشکی دهانتان کمتر بشود. اما یک نکته ای که خیلی حائز اهمیت است و در ابتدا صحبت هم به آن اشاره کردم این است که این خشکی دهان نشئت گرفته از استرس هست. پس هرکاری که باعث بشود استرس ما کمتر بشود، درمان خشکی دهان ما است. چه کارهایی می شود انجام داد؟
1. اینکه نفس عمیق بکشید و بازدم طولانی داشته باشید. که اینکه باعث کاهش استرس می شود و در نتیجه دلیل اصلی خشکی دهان که استرس هست از بین می رود و دهان شما کمتر از قبل خشک می شود.
2. اینکه نسبت به موضوع خودتان تسلط داشته باشید و تمامی مواردی که در بحث های گذشته در رابطه با ترس از صحبت در جمع را خدمتتان عرض کردم را رعایت بکنید تا بتوانید استرس کمتری را تجربه بکنید و در نتیجه دهانتان کمتر خشک بشود.
امیدوارم که با بکار بستن این راهکار ها بتوانید این مشکلی که گریبان گیر خیلی از ما هست در موقع صحبت در جمع را حل بکنید و از این به بعد خیلی راحت تر و بدون خشکی دهان در صحبت کردن، سخنرانی داشته باشید و در جمع مطالب خودتان را ارائه بدهید. امیدوارم که همیشه در اوج باشید. تا فایل بعد با همه شما خداحافظی می کنم.