•  بنده قرار هست در دانشگاه تدریس کنم اما احساس می کنم برای تدریس فن بیان ام ضعیف هست، دایره لغات پایینی دارم، اگر از من خارج از درس سؤال کنند، حرفی برای گفتن ندارم. کلاً آدم کم حرفی هستم و نمی توانم مانند بسیاری از افراد که در زمینه های مختلف اطلاعات دارند و می توانند صحبت کنند، من هم صحبت بکنم. لطفاً مرا راهنمایی بفرمایید.
    خانم دکتر مقدم از تهران
  • 1

فایل صوتی پرسش و پاسخ را اینجا بشنوید...

YQMP3

MP3 download icons

متن این پرسش و  پاسخ را در زیر بخوانید:

سلام عرض می کنم خدمت همه شما دوستان عزیز و گرانقدرم در باشگاه مهارت اوج. امیدوارم که حالتان خوب و اوقات به کامتان باشد.

بنده علی رضوانی تبار (کلیک کنید) هستم. خیلی خوشحالم تقدیم این فایل صوتی بهانه ای شد تا یک بار دیگر افتخار داشته باشم در خدمت شما باشم.

خانم دکتر مقدم یکی از مخاطبان باشگاه مهارت اوج از تهران سؤالی را مطرح کردند که قصد دارم در این فایل صوتی سؤال ایشان را پاسخ بدهم. امیدوارم که مقبول نظر ایشان و دیگر دوستان قرار بگیرد.

فرمودند که بنده قرار هست در دانشگاه تدریس بکنم اما احساس می کنم برای تدریس فن بیان ام ضعیف هست، دایره لغات پایینی دارم، اگر از من خارج از درس سؤال بکنند، حرفی برای گفتن ندارم. کلاً آدم کم حرفی هستم و نمی توانم مانند بسیاری از افراد که در زمینه های مختلف اطلاعات دارند و می توانند صحبت بکنند، من هم صحبت بکنم. لطفاً مرا راهنمایی بفرمایید. در ابتدا صحبت باید یک تفکیک موضوعی داشته باشیم چون شما دوست عزیز نیاز به دو مهارت دارید. مهارت فن بیان و مهارت تدریس یا فنون تدریس. فنون تدریس را در این فایل صوتی به آن نخواهم پرداخت. می توانید جست و جو داشته باشید. کتاب هایی در این زمینه هست که می توانید مطالعه بفرمایید. اما در رابطه با مهارت فن بیان. قطعاً فن بیان برای معلم ها، برای مدرس ها، برای اساتید بسیار مهم هست و به جرئت می گویم که یک مهارت حیاتی هست. چه بسا اساتیدی که از نظر علمی بسیار در سطح بالایی هستند اما به خاطر عدم برخورداری از مهارت فن بیان، نمی توانند دانش خودشان را منتقل بکنند و خیلی دیده شده که دانشجوها ناراضی هستند چون استاد نمی تواند علم خودش را منتقل بکند. پس به شما تبریک می گویم. نگرانی شما بسیار بجا است و شما نیاز دارید به این مهارت. سؤال شما چند بخش دارد. سعی می کنم به بخش ها و ابعاد مختلف آن بپردازم. در رابطه با افزایش دایره لغات و مطالب مختلف که شما می خواهید در رابطه با آن صحبت بکنید، باید به شما بگویم که بهترین راه برای اینکه شما به مطالب مختلف واقف بشوید و بتوانید از مباحث مختلف، صحبت های متفاوتی داشته باشید و همچنین دایره لغات خودتان را افزایش بدهید، مطالعه هست. شما باید حتماً مطالعه خودتان را بالا ببرید بویژه مطالعه در زمینه غیر درسی و آزاد و باز با تأکید بیشتر برای افزایش لغات شما، مطالعه در ادبیات معاصر ما بویژه در کتاب های جلال آل احمد. پس حتماً این موضوع را مدنظر قرار بدهید که مطالعه آزاد بویژه مطالعه ادبیات معاصر ما، بسیار می تواند تأثیرگذار باشد در افزایش دایره لغات شما. همچنین شما سعی بکنید که یادداشت بکنید لغات جدیدی که یاد می گیرید.

در بخش بعدی سؤالتان فرمودید که احساس می کنید برای تدریس فن بیانتان ضعیف است. اولین پیشنهادی که به شما دارم این هست که صدای خودتان را در زمان تدریس ضبط بکنید. بعد از کلاس حتماً صدایتان را گوش بدهید. چه بهتر که همان شب بعد از کلاس باشد و فاصله نیفتد. به خاطر اینکه خیلی از مطالب خاطرتان هست و اگر احیاناً مشکلی در فن بیانتان باشد، با تصویر ذهنی که از کلاس دارید می توانید آن صحنه را یادآوری بکنید و برای رفع آن اقدام بکنید. اما برای کلاس های بعدی که می خواهید آماده بشوید، چه کارهایی باید انجام بدهید؟

در مقابل آینه تمرین بکنید. هر زمانی که در مقابل آینه قرار می گیرید، سعی بکنید، در حد چند جمله شروع بکنید به صحبت کردن. خودتان را در فضای کلاس ببینید و شروع کنید به تدریس کردن. بهتر از تمرین در جلوی آینه، این هست که در مقابل دوربین تمرین بکنید. فیلم خودتان را ضبط بکنید. بعد ضبط حتماً مشاهده بکنید. بسیار تأثیرگذار هست در شناسایی مشکلاتی که در فن بیانتان هست، در زبان بدنتان هست و خیلی از این مشکلات شما نمی دانید و وقتی که این فیلم را می بینید، واقف می شوید به مشکلاتی که در فن بیان، صحبت کردن و زبان بدنتان هست. وقتی ذهنتان هوشیار بشود نسبت به این مشکلات، به راحتی می توانید آنها را فیلتر بکنید و از وقوع آنها جلوگیری بکنید. نکته بعدی برای افزایش مهارت شما در زمینه فن بیان این هست که صحبت بکنید. از هر موقعیتی برای صحبت کردن استفاده بکنید. شاید شما بواسطه این تصویر ذهنی که از خودتان دارید که فکر می کنید فن بیان من ضعیف هست، گریزان باشید از جمع. نه! حتماً از هر جمعی استفاده بکنید در صحبت کردن و خیالتان راحت باشد. با حذف این تصویر ذهنی و با تمرین می توانید به جایگاهی خوبی از فن بیان برسید و در نتیجه تدریستان هم قوی می شود. پس جمع بندی صحبت من برای شما این هست که حتماً از هر فرصتی برای صحبت کردن استفاده بکنید تا بتوانید به این مهارت دست پیدا بکنید. با آرزوی موفقیت برای شما و همچنین خیلی ممنونم از همه دوستان عزیزم در باشگاه مهارت اوج. امیدوارم که همیشه در اوج باشید. تا برنامه بعد خدا یار و نگهدارتان.