کد مطلب: 2-11054

گاهی به این دلیل ترس از سخنرانی بر ما چیره می شود که خود را با دیگران مقایسه می کنیم. مقایسه خودمان با دیگران پیامدهای بدی از جمله ترس از سخنرانی را به همراه دارد که این آموزش به روش های برطرف کردن آن می پردازیم

این آموزش صوتی را در زیر بشنوید:

متن این فایل صوتی را در زیر بخوانید:

به نام خداوند بخشنده مهربان

سلام می کنم خدمت همه شما دوستان عزیزم.

علی رضوانی تبار (کلیک کنید) هستم مدرس و مربی فن بیان ومهارت های ارتباط کلامی.

در رابطه با عوامل برس ازصحبت در جمع و سخنرانی صحبت می کردیم. در این فایل صوتی می خواهم به سومین دلیل از دلایل این ترس همه گیر بپردازم.
سومین دلیل ترس از سخنرانی این هست که ما خودمون را با دیگران مقایسه می کنیم. در همین ابتدا این را باید بگویم که ما خودمون هستیم با تمام ویژگی های منحصر به خودمان پس اصلا نباید خودمون را مقایسه کنیم با دیگران چه در سخنرانی و چه در دیگر زمینه های زندگی. در مرحله اول وقتی ما خودمون را مقایسه می کنیم، توانمندی های خودمون را نادیده می گیریم و وقتی چیزی را نادیده بگیریم نمی توانیم بر آن تمرکز کنیم و چیزی که مختص ما نباشد، نمی توانیم به بهترین از آن استفاده کنیم.
ضرر بعدی که مقایسه کردن به ما می زند، این هست که منجر به تقلید کردن می شود. به این دلیل که وقتی ما خودمان را با کسی مقایسه می کنیم، قالب صحبت کردن، قالب ساختارهای آن فرد را ناخودآگاه می گیریم و درصحبت های خودمان استفاده می کنیم. من یک تجربه شخصی را با شما در میان بگذارم. یک زمانی بود من فکر می کردم، وقتی دیگران دارند درباره یک موضوع صحبت می کنند، اگر من هم بخواهم آن صحبت را ارائه دهم، این توانمندی را ندارم و نمی توانم از ساختار ها و واژگان و لغاتی که آن فرد دارد استفاده می کند، استفاده کنم. اما یک روز من مجبور شدم موضوعی که یکی از دوستانم صحبت کرده بود را درباره اش صحبت کنم. وقتی صحبت کردم دیدم نه علاوه بر اینکه دایره واژگانی خودم را استفاده کردم چقدر زیبا تر توانستم صحبت کنم. پس این را در نظر داشته باشید شما دایره واژگانی خودتان، ادبیات خودتان، سبک خودتان را دارید و باید به آن اعتماد کنید و مطمئن باشید اگر خودتان را مقایسه کنید با دیگران، تمام چیزهایی که منحصر به خودتان هست را زیر پا گذاشتید ودر قالب فرد دیگری دارید صحبت می کنید. حتی اگر بتوانید به شکل خوبی صحبت کنید، چون آن قالب، آن ادبیات، آن واژگان متعلق به شما نیست این صحبت، صحبت خوبی نخواهد بود. در رابطه با ترس از سخنرانی صحبت می کردیم. این نکته را هم به شما بگویم خیلی از ما ها خودمان را با سخنرانان حرفه ای مقایسه می کنیم. این کار، کار بسیار اشتباهی است. چون ما قرار نیست سخنران باشیم ما قرار هست در جایگاه شغلی خودمان، در روابط اجتماعی خودمان خوب صحبت کنیم. بتوانیم نظراتمان، اعتقاداتمان را بیان کنیم. بتوانیم اعتراض کنیم در یک قالب خوب. پس اینکه خودمان را با یک سری سخنران حرفه ای مقایسه کنیم کار درستی نسیت چون ما قرار نیست سخنران باشیم و سخنرانی اصول خاص خودش را می طلبد. خیلی از سخنرانانی که الآن ما داریم صحبت هایشان را می شنویم زندگی خودشون را وقف سخنرانی کردند. پس این موضوع را کاملا فراموش کنید. خودتون را با دیگران مقایسه نکنید. به هیچ وجه تاکید می کنم خودتان را با سخنرانان مقاسیه نکنید آنها به صورت حرفه ای به عنوان یک شغل به سخنرانی نگاه می کنند. اگر خودتان را با دیگران مقایسه نکنید مطمئن باشید یکی از دلایل ترس از سخنرانی را از خودتان دور کرده اید و حتما نتایج بسیار خوبی را خواهید گرفت. تا فایل بعد وقت به خیر.

MP3 download icons