کد مطلب: 2-11053

یکی از دلایل بسیار موثر در ترس از سخنرانی و صحبت در جمع، شکست ها و ناکامی ها در سخنرانی های قبلی ماست. وقتی ما یکبار در سخنرانی خود شکست می خوریم، هر زمان دیگری هم که قصد سخنرانی داشته باشیم خاطره آن شکست موجب ترس ما می شود. در این آموزش به نحوه برخورد با ترس ناشی از شکست های گذشته می پردازیم.

این آموزش صوتی را در زیر بشنوید:

متن این فایل صوتی را در زیر بخوانید:

به نام خدا

علی رضوانی تبار (کلیک کنید) هستم

سلام می کنم خدمت همه شما دوستان عزیزم.

 با دومین علت از عوامل ترس از سخنرانی همراه شما هستم. شکست های گذشته! خیلی از ما ها در صحبت های قبلیمان، در صحبت هایی که در جمع داشتیم یا احیانا سخنرانی هایی که داشتیم حداقل یک بار یک شکست را تجربه کردیم. مشکل اینجاست که وقتی ما شکستی می خوریم در فرصت های بعدی در موقعیت های بعدی فقط و فقط به شکست های قبلیمان فکر می کنیم و به این موضوع فکر می کنیم که اگر الآن دوباره دچار شکست بشوم، اگر الآن در این سخنرانی یا این صحبت کردن مجدد شکست بخورم، چه اتفاقی می افتد؟ در رابطه با این موضوع دانستن چندتا نکته مهم است
یک اینکه هر اتفاقی که درگذشته افتاده لزوما قرار نیست مجددا تکرار بشود،
مگر اینکه به خودمان بگوییم دوباره آن اتفاق بد رخ می دهد و به صورت ناخودآگاه، تاکید می کنم به صورت ناخودآگاه داریم خودمان را آماده می کنیم برای رویارویی با یک شکست دیگر برای تجربه یک شکست دیگر. به جای این موضوع باید به این فکرکنیم که یک موفقیت در پیش روی ماست، به لحظه ای فکر کنیم که دیگران دارند ما را به خاطر فن بیانمان، به خاطر شیوایی کلاممان ما را تحسین می کنند و به ما تبریک می گویند. پس به جای اینکه فکر کنیم به شکست گذشته و اینکه آن شکست را تعمیم بدهیم به موقعیت کنونی مان، به این فکر کنیم که با پشت سرگذاشتن شکست قبلی الآن ما تجربه مان بیشتر شده و می توانیم یک موقعیت با پیروزی را برای خودمان رقم بزنیم.

نکته بعدی که باید بدانیم این است که ما تنها نیستیم، بزرگترین سخنرانان تاریخ هم تجربه شکست را داشتند.
پس گواه و شاهد بر حرف من همین موضوع که شکست ها ماندنی نیستند و ما می توانیم با کسب تجربه، با درس گرفتن از تجربیات و شکست های قبلی مان، شکست ها را تبدیل به پیروزی کنیم. همانطوری که گفتم خیلی از سخنران های بزرگ، شکست ها را تجربه کردند اما از آنها درس گرفتند و الآن بدون هیچ دغدغه و بدون هیچ ترسی از شکست های گذشته دارند کار خودشان را انجام می دهند و به عنوان سخنرانان بزرگی شناخته شدند. پس این را در نظر داشته باشید به جای اینکه به شکست های گذشته فکر کنیم و آنها را تعمیم بدیم به شرایط کنونی مان و زمینه ساز یک شکست دیگر بشویم، شکست قبلی را به عنوان یک تجربه مد نظر خودمان قرار بدهیم و به موفقیت فکر کنیم. فکر کردن به موفقیت باعث می شود که ما انرژی بگیریم و به خاطر اینکه آن شرایط حاصل از موفقیت برای ما یک شرایط لذت بخش هست، ذهنمان خودش را آماده می کند برای اینکه آن شرایط را برای ما خلق کند.
امیدوارم که این فایل مقبول نظرتان واقع شده باشد. تا فایل بعد خدا یار و نگهدارتان.

MP3 download icons