کد مطلب: 2-11052

ترس از سخنرانی و صحبت در جمع دلایل و ریشه های مختلفی دارد، یکی از این دلایل تعداد افراد در مقابل ما هستند، در این آموزش به این دلیل ترس از صحبت در جمع و راهکارهای مقابله با آن خواهیم پرداخت.

این آموزش صوتی را در زیر بشنوید:

متن این فایل صوتی را در زیر بخوانید:

به نام خداوند بخشنده مهربان

علی رضوانی تبار (کلیک کنید) هستم

سلام می کنم خدمت همه شما دوستان عزیزم. 

در رابطه با عوامل و دلایل ترس ازصحبت کردن و سخنرانی چند قسمتی را با شما خواهم بود.

اولین دلیل از دلایل ترس از سخنرانی این هست که

افراد می گویند ما در مقابل جمع های کوچک می توانیم صحبت کنیم، اما وقتی در مقابل جمع های بزرگ مثل پنجاه نفر، صد نفر ، دویست نفر، پانصد نفر قرار می گیریم واقعا احساس خجالت می کنیم، واقعا اضطراب و دلهره ما را می گیرد.

دو راهکار وجود دارد؛ یک اینکه باید به این دوستان بگویم

تمام افرادی که این جمع های بزرگ را تشکیل می دهند همان افرادی هستند که به صورت انفرادی با آنها صحبت می کنید یعنی اینکه یک جمع بزرگ در مقابل شما هستند افراد خارق العاده ای نیستند که دارند به شما گوش می دهند همان افرادی هستند که شما همانطوری که خودتون گفتید وقتی می خواهید به صورت انفرادی یا در جمع های کوچک با آنها صحبت کنید مشکلی ندارید. پس این را در ذهن داشته باشید وقتی می خواهید در مقابل جمع های بزرگ صحبت کنید بدانید که تمام افراد همان افرادی هستند که شما در جمع های کوچک به راحتی با آنها ارتباط بر قرار می کنید. 
راهکار دوم این هست که وقتی شما می خواهید برای جمع های بزرگ صحبت کنید احتمالا نام سخنرانی را به صحبت شما خواهند داد. این نام را کاملا از ذهنتون خارج کنید و اصلا فکر نکنید می خواهید سخنرانی کنید، چون شاید کلمه سخنرانی یک کلمه ترسناکی باشد. این را در ذهن داشته باشید شما قرار هست برای پانصد نفر، چهارصد نفر، پنجاه نفر، صد نفر یا هر تعدادی، یک مکالمه داشته باشید،

فرض کنید با تک تک آنها می خواهید یک مکالمه داشته باشید.

با به کار بستن این دو راهکار می توانید این دلیل ترس از سخنرانی یعنی ترس از جمع های بزرگ و صحبت کردن در مقابل جمع های بزرگ را از خودتون دور کنید. تا فایل بعد خدا یار و نگهدارتون.

MP3 download icons